Vyjadrenie novej ministerky pôdohospodárstva na tému pozemkového vlastníctva

Pridané používateľom Ing. Jozef Urban dňa St, 13/04/2016 - 09:29

Prinášame vyjadrenie novej šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriely Matečnej (nominantka SNS), ktorá predtým pôsobila od roku 2012 ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu (SPF), k registrom obnovenej evidencie pozemkov a pozemkových úprav. (Zdroj: www.teraz.sk)

Niekoľko citátov z článku:

"Z môjho pohľadu a z pohľadu používania týchto grafických a písomných dát o pozemkoch sú (ROEP) urobené veľmi neštandardne. Napríklad, SPF bol v týchto registroch zapísaný možno päťdesiatimi možnosťami, čiže výber podľa jednotného kľúča nie je možný," poznamenala.

"Pozemkový fond sa snažil za môjho pôsobenia tieto veci upratať aj v spolupráci s Úradom geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK), len je to zložitá vec. Keďže neboli nastavené pravidlá 20 rokov dozadu, tak každý spracovateľ ROEP-u, hoci bola jednotná metodika, zapisoval častokrát inak. Ony (registre) sú teda urobené, len nie sú urobené dobre. Teraz je len na katastri, aby to zjednotil, aj jednotlivé databázy, aj jednotlivé kľúče. Takže toto je jeden problém," podčiarkla.

Druhým problémom pri pozemkoch sú podľa Matečnej tzv. pozemkové úpravy. "Registre obnovenej evidencie pozemkov nám hovoria len o vlastníctve pôdy. Nimi sa len 'uprace' vlastníctvo pôdy," zdôraznila. Rozdrobenosť pozemkového vlastníctva na Slovensku je však podľa ministerkiných slov "nenormálne veľká", ktorú podľa nej zníži jedine scelenie pozemkov. Po tzv. komasáciách (pozemkových úpravách) je však podľa šéfky MPRV doteraz zapísaných len menej ako 500 pozemkových úprav, teda veľmi nízke percento, pri celkovom počte asi 3000 katastrálnych území v SR.

Celý článok
http://www.teraz.sk/ekonomika/g-matecna-registre-obnovenej-evidenc/19149...

glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8